Szentszéki üzenet az autizmus világnapjára: Reménnyel cselekedjünk!

Április másodikán, az autizmus 2007-ben meghirdetett ENSZ világnapján a Vatikánban Zygmunt Zimowski érsek, az Egészségügyi Dolgozók Pápai Tanácsának elnöke üzenetet tett közzé. A Húsvét nyolcadában megjelent üzenet „A reménység alkotói és tanúságtevői” címmel jelent meg és a hit jegyében bátorítást kíván nyújtani elsősorban az autizmus jelenségétől érintett személyeknek, a családtagjaiknak és mindazoknak, akik a megsegítésükben elkötelezettek, illetve a tudósoknak, akik óriási erőfeszítéseket tesznek az autizmus okainak a felderítésében.

Helyezzük Istenbe a bizalmunkat

„Az autisztikus spektrum zavarral élők esetében elsődleges fontosságú a remény ápolása, hiszen magát a jelenséget sokszor nehéz felismerni – olvassuk az üzenetben. További feladat az érintett személyek szégyenérzet nélküli elfogadása és befogadása a családokban és a közösségekben, iskolákban és munkahelyeken. Lelki-spirituális  fejlődésük érdekében szükségük van személyes kísérésre. Nem hiányozhat azonban minden ember elkötelezettsége a befogadás, a szolidaritás, a konkrét segítségnyújtás terén. Szükség van a különféle érdekelt munkaterületek szövetségére, mint az egészségügyi, nevelői-oktatói szférák összehangolt tevékenységére, hogy gyarapítsuk az autista személyek önállóságát”. A Pápai Tanács üzenete utal a Ferenc pápának 2014. november 22-én az autista gyermekek és családtagjaik körében tett látogatására, amikor kijelentette: „Az alacsony jövedelmű családok körében is meg kell teremteni a segítés, a támogatás, a teljes és hozzáférhető szolgálat hálózatát mindenki számára”. Az irgalmasság mostani szentévében különösen is fontos a megsegítés és a szolidáris befogadás újrafelfedezése” – írja üzenetében Zimowski érsek, az Egészségügyi Dolgozók Pápai Tanácsának elnöke.
Az autizmussal élők nevében 
Az autizmus, jóllehet már az ókori időkben is leírták, mostanában lett ennyire közismertté, amikor az utolsó negyven év alatt az autisták száma megtízszereződött. A szakmai szervezetek becslése szerint ma a világon több tízmillió ember él autizmussal, azzal a széles spektrumú, változatos formában jelentkező fejlődési zavarral, amelynek következtében a társas viselkedés, a kommunikációs készségek és a gondolkodás fejlődése sérül. Az adat szerint a föld lakosságának közel fél százaléka érintett, vagyis minden kétszáz emberből egy autista. Ellen Notbohm a „Tíz dolog, amit minden autizmussal élő gyermek szeretné, ha tudnál” című könyvében ezeket a megfontolandó sorokat írja az érintett gyerekek nevében: „Először is és mindenekelőtt – gyerek vagyok. Autizmussal élek. Elsősorban nem „autista” vagyok. Az autizmusom a teljes személyiségemnek pusztán egy része. Nem határozza meg, milyen ember vagyok. Gondolkodó, érző, sokféle tehetséggel megáldott lény. Próbáld az autizmusomat nem egy képesség hiányaként, hanem egy másfajta képességként felfogni! Ne az autizmus húzta határokat nézd, hanem a sok jót, amit kaptam tőle!”.

Megfelelő módszerekkel igen jó eredmények érhetők el

Az autizmus szociális, kommunikációs kognitív készségek minőségi fejlődési zavara, amely az egész életen át tartó fogyatékos állapotot eredményezhet. Ez lehet igen súlyos, járulékos fogyatékosságokkal halmozott sérülés, illetve többé-kevésbé kompenzált állapot. A súlyosan érintettek egész életen át teljes ellátásra, a jó képességűek egyénileg változó támogatásra szorulnak. Különböző formáit egységes kórképként, egyénileg változó támogatásra szorulnak. Megfelelő speciális módszerekkel igen jó eredmények érhetők el (az egyén szintjén) a nehézségek kompenzálásában és a szociális beilleszkedésben és az eredmény jobb a korábban elkezdett kezeléseknél.

Jeles épületek kék színbe öltözve

A Ragyogjon Kéken (Light It Up Blue) globális kampányhoz csatlakozva idén olyan emblematikus épületek kapnak díszkivilágítást, mint a londoni Big Ben, a New York-i Empire State Building, a torontói TV torony, a Rio de Janeiro-i Megváltó Jézus szobor, Assisi-ben a Szent Ferenc bazilika, Rómában a Montecitorio-n az olasz Parlament épülete. Magyarországon a Gellért-hegyi Szabadság-szobor és az Uránia Nemzeti Filmszínház kap kék díszkivilágítást.

(vl)