Imavirrasztás a Vatikánban: Az Isteni Irgalmasság Apostoli Testvérisége mozgalom

A Ferenc pápa által vezetett szombat esti imavirrasztáson részt vesz az Isteni Irgalmasság Apostoli Testvériségének mintegy 500 tagja is. A mozgalmat, amely hívők nyilvános társulásaként működik különböző olasz egyházmegyékben, 20 évvel ezelőtt alapította az akkor tizenhárom éves Pasqualino Di Dio, ma a szicíliai Piazza Armerina egyházmegye papja. A mozgalom tagjai, hogy jobban eleget tegyenek a keresztségben kapott hivatásuknak, az egyház szolgálatába állnak, mindenkinek tanúságot téve a Krisztussal való találkozásról, az Istenbe vetett bizalomról, a testvérek iránti irgalmasságról.

Eucharisztia, Isten Szava, tanúságtétel

Az Isteni Irgalmasság Apostoli Testvériségének tagjait az a mély vágy hatja át, hogy maradéktalanul megéljék az „irgalmasság” bibliai üzenetét az Eucharisztia, Isten Szava és a szolgálat spiritualitása által. Arra törekszenek, hogy az alapszabályokban meghatározott célkitűzésnek megfelelően egyre jobban részt vegyenek az egyház evangelizáló küldetésében, előrehaladva a hit útján, Isten Szava, a tanúságtétel és irgalmassági cselekedetek révén új életet éljenek a Szentlélekben. A mozgalom szorgalmazza új testvériségek létrehozását, spirituális központok, önkéntesek csoportjainak alapítását. Szeretetszolgálatuk ékesszóló bizonyítéka az „Irgalmasság kis házának” megalapítása a szicíliai Gela városában.

Az Irgalmasság kis háza – Ferenc pápa kezdeményezésére jött létre

A központ, amely a „Dives in Misericordia” társulás közreműködésével jött létre, 2013. április 2-án született. Pasqualino Di Dio atyának ugyanis abban a különleges élményben lehetett része, hogy koncelebrálhatott Ferenc pápával péteri szolgálata kezdetén, és személyesen is köszönthette a Szentatyát. Az akkori magántalálkozó alkalmával Ferenc pápa arra kérte a fiatal papot, hogy alapítson egy olyan házat, ahol mindenki érezheti az isteni irgalmasság ölelését, az irgalmasság cselekedetei révén megtapasztalhatja az egyház gyöngédségét.

A cél: a gyöngédség kultúrájának megteremtése

A központot 2014. március 22-én avatta fel Francesco Montenegro, akkor Agrigento érseke, ma bíboros. Az Irgalmasság kis háza, válaszolva Ferenc pápa szüntelen buzdítására, az emberi lét perifériáira eljutva kívánja a mindennapi életben megvalósítani az isteni irgalmasság bibliai üzenetét. Krisztus, az Irgalmas Szamaritánus példáját követve törekszik a személyek társadalmi beilleszkedésére, elősegítve a gyöngédség kultúrájának születését és növekedését. Kulturális eseményekkel is hozzá kíván járulni a különféle társadalmi valóságok összhangjának megteremtéséhez.

A szolidaritás és a felelősség egymást kiegészítő logikája

A Kis Házat teljes egészében az isteni Gondviselés és az önkéntesek tartják fenn. Az ingyenesség és a befogadás stratégiáját követik, amely nem szűkíti le a személyt problémájára, hanem befogadja és meghallgatja a rászorulókat. A szegény és üldözött Krisztus példáját követve a szolidaritás logikájához társítják a felelősség logikáját. A ház tevékenységére különösen nagy szükség van ma Gela környékén, amely egyre növekvő szociális nehézségekkel küzd az elipartalanodás következtében. A térségben évtizedeken át az egyetlen gazdasági erőforrást a ma válságban lévő kőolaj-feldolgozás jelentette, biztosítva a társadalmi kohéziót és egyensúlyt.

Az Irgalmasság kis háza havonta több mint kétezer személyt lát el

Működtet menzát, éjszaki szálláshelyet hajléktalanok számára, élelmiszert és ruhát oszt szét a rászorulók között, tanfolyamokat szervez az imaélet és a spiritualitás elmélyítésére, segít a börtönszolgálatban és az egészségügyi ellátásban, közvetítő szerepet tölt be a problémákkal küzdő családok körében, részt vesz az iskolából kimaradt gyermekek oktatásában, a függésben szenvedők ellátásában, rádió- és tv-műsorokban terjeszti az irgalmasság lelkiségét. Hét éve rendszeresen regionális konferenciát tartanak az Isteni Irgalmasság spiritualitásáról, amelyen 5-8000 hívő vesz részt.

2016. január 6-án Piazza Armerina püspöke, Rosario Gisana megnyitotta a Kis Ház Irgalmassági Szentkapuját, amely 2016. november 6-ig marad nyitva. A mozgalom április 24-én megrendezi Gela-ban a hetedik regionális kongresszust a Világiak Pápai Tanácsa és az Új Evangelizáció Pápai Tanácsa védnökségével. Az idei összejövetelen részt vesz Stanisław Ryłko bíboros, a Világiak Pápai Tanácsának elnöke is.

(vm)